15.10. BK Lipník n. B. – Basket Ostrava (25:82 a 24:77)

BK Lipník n. B. – Basket Ostrava 25:82 (4:28; 12:50: 25:65)
BK Lipník n. B. – Basket Ostrava 24:77 (10:33; 13:50; 20:67)

Jak už začíná být zvykem, neděle byla opět ve znamení basketbalu. Tentokrát jsme vyrazili do Lipníku
nad Bečvou, kde na nás čekal naprosto neznámý soupeř. I přes mlhu hustou tak, že by se dala krájet,
jsme dorazili do místního sportovního areálu. Trenérky zde zamáčkly nostalgickou slzu při vzpomínce
na pot, dřinu a legraci, kterou zde v minulém století zažívaly na soustředěních.
V úvodu prvního zápasu holky výborně bránily a získávaly jeden míč za druhým. Téměř bezchybně
zakončovala Klauda, která za první čtvrtinu nasázela 18 bodů. Soupeři jsme dovolili poprvé skórovat
až v 6. minutě, ale přesto byl náš náskok luxusní. Ve stejných kolejích probíhala i druhá čtvrtina, po
jejímž konci jsme vedli téměř o 40 bodů. Třetí čtvrtina byla naše nejméně povedená. Mezi druhou a
sedmou minutou jsme nedokázali vstřelit jediný koš, nedoskakovali jsme a zbytečně zmatkovali.
Místo výraznějšího navýšení vedení jsme byli rádi, že soupeř nesnížil náš náskok. V poslední čtvrtině
jsme už soupeři nedovolili přidat ani bod a nastříleli nejvíce bodů v zápase za tuto sezónu.
Do druhého zápasu jsme trochu přeházeli jednotlivé pětky. V té první nastoupily od začátku všechny
našeho hráčky 2006 na střídání doplněné 2005. Druhou pětku z velké části tvořily holky 2005, které
vypomáhají našim o rok starším spoluhráčkám v žákovské lize U14. Začátek byl trochu rozpačitý,
dokonce jsme ve třetí minutě prohrávali 6:4. Pak se ale opět rozstřílela Klaudie, ostatní holky se k ní
přidaly, a na konci první čtvrtiny jsme vedli o 23 bodů. V dalších obdobích jsme náskok pravidelně
navyšovali a dovedli zápas do pohodového konce.
Chválím holky za nasazení a dravost, se kterou k zápasům přistupují. Přestože byl průběh hry celkem
jednoznačný, bojovaly o každý míč. Také se objevuje stále častěji snaha o hru hoď a běž. Zapracovat
však musíme především na doskoku. Není možné, aby si soupeř pod naším košem třikrát doskočil a
my jej neodstavili a čekali s rukami u pasu.

1.10. Basket Ostrava - TJ Rožnov p/R (70:10 a 56:22)

Basket Ostrava – TJ Rožnov pod Radhoštěm 70:10 (16:0; 30:6; 54:8)
Basket Ostrava – TJ Rožnov pod Radhoštěm 56:22 (22:2; 36:7; 49:9)

Jako každý víkend v září, sešli jsme se netradičně v neděli odpoledne k dalším zápasům oblastního
přeboru U13. Rozcvičku jsme si pro tentokrát zpestřili focením hráček a družstva pro webové stránky.
První zápas byl celkem jednoznačný. Za první čtvrtinu jsme nedovolili soupeři vstřelit jediný koš a sami jsme si připsali 16 bodů.
Většina našich holek byla technicky vyspělejší, a tak skóre pořád narůstalo v náš prospěch.
Nejvydařenější byla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli 24:2.

Začátek druhého zápasu pokračoval tam, kde první skončil. Získávali jsme míče v obraně a snažili se
rychle zakončovat. Při postupném útoku se občas objevily záblesky toho, co po holkách v zápase
chceme. Pořád to ale má velice daleko k pořádnému probíhání bednou. V poslední čtvrtině už byly
holky asi duchem zcela jinde, protože jsme ji prohráli o šest bodů. To je taková kaňka na jinak celkem
povedených zápasech. Pozitivem ale je, že se střelecky prosadilo všech čtrnáct přítomných hráček.

24.9. TJ OP Prostějov – Basket Ostrava (56:27 a 48:41)

TJ OP Prostějov – Basket Ostrava 56:27 (12:6; 26:13: 48:18)
TJ OP Prostějov – Basket Ostrava 48:41 (13:12; 21:20; 40:34)

V neděli nás čekalo brzké vstávání a zápasy v Prostějově už od 9. hodiny. K tomu se přidalo ospalé
počasí a tomu odpovídal výkon v prvním zápase. Holky se nemohly trefit do koše, místo střel rozbíjely
desku. Když se k tomu přidal nedůrazný doskok a laxní obrana některých hráček, prohrávali jsme po
třech čtvrtinách o děsivých 30 bodů. Teprve poslední čtvrtina nabídla to, co jsme očekávali od
začátku. Vyrovnanou hru, kterou jsme předváděli se soupeřem v loňské sezóně.
Druhý zápas začal tam, kde první skončil. Během první čtvrtiny se žádné družstvo nedostalo do
většího náskoku než dva body. Ve druhé čtvrtině patřil úvod domácímu družstvu, nám se do konce
prvního poločasu podařilo snížit opět na rozdíl jednoho bodu. Po poločasové přestávce byla hra opět
vyrovnaná, nikdo se nedostal do výraznějšího vedení. Rozhodla poslední minuta, kdy se nám zranila
dobře bránící Míša, a soupeř nám odskočil na šest bodů. Nepovedly se ani první dvě minuty poslední
čtvrtiny. Soupeř nám utekl na 12 bodů, a zdálo se, že je po zápase. Holky to ale nevzdaly a začaly zase
pořádně bránit. Bohužel se nám nedařilo dávat koše ze hry, částečně i díky faulům soupeře. Naděje
nám svitla dvě minuty před koncem, kdy se vyfaulovala patrně nejlepší hráčka soupeře, ale soupeř už
vedení uhájil.
Zápasy jasně ukázaly, že když se chce, tak to jde. A když se nechce, budeme dostávat za vyučenou.
Výkonnost družstev se v této kategorii začne vyrovnávat a v příštích zápasech musíme zapnout ne od
první minuty, ale od příchodu do tělocvičny. Děkuji rodičům za pomoc s dopravou a fandění. Ale
prosím: NENAPOVÍDAT HOLKÁM PŘI HŘE.

16.9. BK Havířov – Basket Ostrava (44:54 a 45:39)

BK Havířov – Basket Ostrava 44:54 (13:14; 29:28; 33:45)
BK Havířov – Basket Ostrava 45:39 (10:16; 19:20; 35:33)

K prvním zápasům nové sezóny jsme vyjeli do Havířova. Jsme zase o rok starší a o něco vyšší, takže
nás čekala první zásadní změna při přechodu z minibasketbalu na basketbal – vysoké koše. To už jsme
si ale vyzkoušeli na Ostrava Cupu. Soupeř nastoupil pouze s osmi hráčkami, přičemž některé hráčky si
ke hře téměř nečichly a jiné téměř neopustily hřiště. Pro nás dobře, aspoň si proti jediné nebezpečné
hráčce soupeře zahrály všechny naše holky dosytnosti.
První poločas byl velice vyrovnaný. Když byla na hřišti soupeřova hráčka č. 41, byla hra vyrovnaná
nebo nám soupeř mírně utekl. Když si šla na minutku odpočinout, skóre jsme srovnali nebo šli do
mírného vedení. O zápase rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli 17:4. Holky dobře bránily,
zachytávaly přehozy soupeře a trestaly jednoduchými koši. V poslední čtvrtině jsme si náskok
pohlídali a nedopustili přílišné drama v koncovce.

Ve druhém zápase jsme si v úvodní čtvrtině vytvořili šestibodový náskok, který se potom bohužel už
jen ztenčoval. Obzvláště ve druhé a čtvrté čtvrtině jsme se trápili střelecky. Soupeř ale taky zrovna
střelecky nezářil, takže dvě minuty před koncem jsme vedli o jeden bod. Pak už v podstatě ale hrála
jen hráčka č. 41 a šesti body v závěrečných dvou minutách rozhodla zápas.

Když to shrnu, byly to dramatické zápasy, které nás stály hodně sil. Účast byla slušná, ale bylo vidět,
že některé holky v týdnu plně netrénovaly z důvodu zdravotních problémů. Musíme se dát ale rychle
dohromady, protože už příští neděli hrajeme v Prostějově.

ostrava cup 2017

BASKET OSTRAVA – MBK RUŽOMBEROK   29:59

První zápas sezóny po téměř třech měsících nás zastihl ještě spící. Navíc soupeř byl výrazně fyzicky vyspělejší a přehrával nás především na doskoku, kde využíval druhé i třetí šance. Po poločase se holky probraly a začaly také přidávat koše do soupeřovy obroučky. Především však začaly bojovat o každý míč a poslední čtvrtinu dokonce těsně vyhrály.

BASKET OSTRAVA – BK ŽĎÁR NAD SÁZAVOU   18:52

Ve druhém zápase nás čekalo sice družstvo menšího vzrůstu než předchozí soupeř, ale technicky na vyšší úrovni. Nám vypadávaly z obroučky míče, přestože fyzikální zákony tomu odporovaly. Nebo jsme razancí zkoušeli rozbít desku. Holky bojovaly, ale projevil se nedostatek hráček na lavičce a únava holek 2006, které hrály už své třetí utkání za den.

BASKET OSTRAVA – TJ LOKO KRNOV   34:13

V sobotu ráno nás čekal zápas o další udržení v turnaji. Páté družstvo ze základní části do zápasů o konečné umístění už nepostupovalo, takže pokud jsme chtěli uchovat šanci na medaili, museli jsme bezpodmínečně vyhrát. Holky do toho šláply od první minuty a v každé čtvrtině svůj náskok navyšovaly. Přestože mnoho košů nepadlo (asi díky přechodu na vysoké koše) výhra o 21 bodů všechny potěšila.

BASKET OSTRAVA – SBŠ OSTRAVA  18:61

V ostravském derby jsme nastoupili proti dobře známým holkám z SBŠky. V každé pětce byla pouze jedna hráčka na střídání, a to ještě s minimálními herními zkušenostmi. Přestože se všechny holky snažily, ve druhém poločase už nemohly fyzicky ani psychicky.

BASKET OSTRAVA – MBK RUŽOMBEROK   22:44

V odvetě proti jedinému zahraničnímu účastníkovi turnaje jsme mohli jen překvapit. A asi se nám to i povedlo. Slovenský trenér postavil do první pětky to nejlepší, co měl k dispozici. Tedy šikovné a vysoké hráčky, proti kterým naše rozehrávky ročníku 2006 vypadaly jako trpaslíci. Navíc jedna hráčka soupeře natrvalo zakotvila v bedně, a pokud někdo prošel dovnitř, byl ihned uzemněn. Přesto se holky rvaly o každý míč i za cenu slzavého údolí. Druhá pětka už tak silná nebyla a hlavně byla výškově podobná té naší. Začali jsme nenápadně stahovat náskok soupeře, který poněkud znervózněl a začal hromadit ztráty. Škoda, že jsme nebyli střelecky efektivnější. V poločase jsme mohli začínat znovu. Do druhého poločasu soupeř udělal změny ve složení pětek, aby byly jeho síly rovnoměrnější. Přestože holky ve druhém poločase už mlely z posledního, dokázaly poslední čtvrtinu opět vyhrát a udržet přijatelnější výsledek než v prvním zápase.

Celkově to byla pro všechny zúčastněné holky dobrá příprava na to, co nás čeká v letošní sezóně. Tedy velké množství zápasů, přičemž některé holky budou muset hrát za dvě kategorie. Děkuji všem, kteří se zúčastnili, byť v jediném zápase. Zvláště holkám ročníku 2006, které v rámci možností vypomohly svým kamarádkám v kategorii U12 a pomohly jim zažít radost z vítězství aspoň v jednom zápase na turnaji.  A také rodičům za podporu, zázemí a fandění.